Wetenschappelijk medewerk(st)er (m/v/x) – systematic reviewing
Wetenschappelijk medewerk(st)er – systematic reviewing (over specifieke strafinterventies) (m/v/x) - Operationele directie Criminologie
Contract bepaalde duur: 01/02/2026 tem 31/12/2027 | SW1 – Activiteitengroep I
Voltijds (100%werktijd - 38u per week)
- Functieomschrijving - Wat zijn je belangrijkste taken en verantwoordelijkheden?
- Werkplek - Wie zijn wij?
- Profiel - Welke technische vaardigheden en persoonlijke competenties zoeken wij?
- Aanbod - Welk salaris en andere voordelen bieden wij?
- Toelatingsvoorwaarden - Naast een blanco strafblad, welke diploma’s komen in aanmerking en welke praktische ervaring wordt erkend?
- Selectieprocedure - Hoe selecteren wij de meest geschikte kandidaat?
- Hoe solliciteren - Praktische modaliteiten en uiterste inschrijfdatum: 16/11/2025
- Bijkomende informatie – Wie contacteren voor bijkomende informatie?
- Ik ben geslaagd! Informatie over indiensttreding
De laureate/laureaat van deze selectie kan direct na deze selectie worden aangenomen.
1. FUNCTIEOMSCHRIJVING - Wat zijn je belangrijkste taken en verantwoordelijkheden?
Je zal een methodologische (en deels ook inhoudelijke) bijdrage leveren aan meerdere lopende onderzoeksprojecten van de Cel Recidive en Criminele Carrières (CReCC), Operationele Directie Criminologie, NICC.
De CReCC heeft drie grote doelstellingen: het opzetten van recidivemonitoring, het ontwikkelen van kortlopende onderzoekscycli over specifieke thema’s (minstens 3 jaar) en het ontwikkelen en uitvoeren van longitudinaal onderzoek.
Je bijdrage heeft te maken met een huidige onderzoekscyclus die de focus legt op de effectiviteit van (de uitvoering van) straffen of maatregelen. Het betreffen in het bijzonder onderzoeksprojecten over interventies in de context van strafuitvoering, met name gemeenschapsstraffen en kleinschalige detentie. Deze onderzoeken zijn enerzijds gericht op originele data-analyses, maar anderzijds is het cruciaal dat een systematisch beeld van de beschikbare wetenschappelijke kennis wordt opgemaakt. Hiervoor zoeken we iemand die vertrouwd is met de methoden van systematische literatuuranalyse (systematic review, scoping review, …), ongeacht het domein van expertise. De nadruk ligt op de methodologie van systematisch literatuuronderzoek, niet per se op het domein van de onderzoeken.
Concreet, als wetenschappelijk medewerk(st)er bij de OD Criminologie van het NICC zijn jouw taken en verantwoordelijkheden divers:
- Je zorgt voor de methodologisch onderbouwde uitvoering van systematisch literatuuronderzoek. Daarbij dien je op basis van een literatuurverkenning de meest geschikte vorm van systematisch literatuuronderzoek te selecteren (scoping review, systematic review,…).
- Je informeert jouw teamleden over jouw werkzaamheden en methodologie en overlegt geregeld met hen over te nemen keuzes.
- Je bent bereid om op basis van de verworven inhoudelijke inzichten en methodologische kennis andere onderzoekers input te geven.
- Je neemt actief deel aan vergaderingen over de betreffende onderzoeksprojecten met teamleden (intern) en met opdrachtgevers.
- Je participeert aan activiteiten van de Cel Recidive en Criminele Carrières en van de Operationele Directie Criminologie.
- Je presenteert schriftelijk en mondeling jouw (tussentijdse en finale) onderzoeksresultaten, zowel intern als op externe meetings en wetenschappelijke bijeenkomsten.
Deze functie houdt een rechtstreeks en zichtbaar contact met het publiek in. In dit geval vereist de regelgeving (artikels 7 en 8 van het Koninklijk Besluit van 2 oktober 1937) dat het personeelslid geen enkel zichtbaar teken van religieuze, filosofische, politieke of vakbondsovertuigingen draagt om de openbare dienst op een neutrale manier te vertegenwoordigen tijdens deze contacten.
2. WERKPLEK
Nationaal Instituut voor Criminalistiek en Criminologie (NICC) - site BAC - Finance Tower - Financietoren, 7e verdiep, bus 71 - Botanique Administratief Centrum, Kruidtuinlaan 50 - 1000 Brussel.
Wie zijn wij?
Het Nationaal Instituut voor Criminalistiek en Criminologie (NICC) is een federale wetenschappelijke instelling verbonden aan Justitie. Het instituut werkt autonoom en onafhankelijk van zowel de rechterlijke macht als de Politie.
We bieden een unieke en multidisciplinaire werkomgeving waar je de kans krijgt om samen te werken met experts uit diverse disciplines, om jezelf te ontwikkelen en om bij te dragen aan de wetenschappelijke ondersteuning van Justitie, dit allemaal in een dynamisch en inspirerend kader.
De openstaande vacature situeert zich binnen de operationele directie Criminologie.
De operationele directie Criminologie voert, in samenwerking met publieke en semi-publieke partners, diepgaand onderzoek naar complexe criminele fenomenen om de werking van de openbare diensten van Justitie te verbeteren. Dit onderzoek ondersteunt het strafrechtelijk beleid en draagt bij aan het versterken van repressieve en preventieve maatregelen. Ons onderzoek bestrijkt uiteenlopende thema's zoals voorlopige hechtenis, penitentiaire verloven, digitalisering van de politie en recidive. We analyseren ook specifieke kwesties zoals gendergerelateerd geweld, milieuovertredingen en spanningen tussen gemeenschappen. We bieden informatie en opleidingen over criminologische vraagstukken aan staatsambtenaren, beleidsmakers en het grote publiek.
Wij geven informatie en opleidingen over criminologische vraagstukken aan ambtenaren van de Staat, beleidsmakers en het grote publiek.
Meer informatie is te vinden op onze site: www.nicc.fgov.be.
3. PROFIEL - Welke technische vaardigheden en persoonlijke competenties zoeken wij?
Onmisbare technische vaardigheden
- Je hebt aantoonbare methodologische kennis van en ervaring met systematisch literatuuronderzoek (systematic review, scoping review,…). Dit kan worden aangetoond aan de hand van gevolgde cursussen (attesten, resultaten) en/of op basis van wetenschappelijke output (protocollen, publicaties,…).
- Je bent vertrouwd met het schrijven van protocollen voor systematisch literatuuronderzoek
- Je bent vertrouwd met het ontwikkelen en uitvoeren van zoekstrategieën voor systematisch literatuuronderzoek
- Je beheerst het Nederlands uitstekend, zowel mondeling als schriftelijk
- Je hebt kennis van de standaardpakketten van Microsoft Office.
- Je hebt een goede kennis van het Engels (de voertaal in de wetenschappelijke wereld wetenschappelijke presentaties en/of wetenschappelijke publicaties)
Gelieve in je cv deze noodzakelijk competenties duidelijk te omschrijven en voldoende bewijzen van kennis van en ervaring van de gevraagde methodologie toe te voegen aan je dossier
Niet vereist, maar wel een troef
- Je kan zelf de kwantitatieve analyses voor een meta-analyse uitvoeren
- Je hebt kennis over straffen en maatregelen in de Belgische strafrechtsbedeling
- Je hebt een passieve kennis van het Frans (op het NICC werk je in een tweetalige werkomgeving).
Persoonlijke en gedragscompetenties en waarden
Onze kernwaarden Neutraliteit, Integriteit, Competentie en Consistentie zijn ons intern kompas en de basis van al onze activiteiten. Als federaal ambtenaar vervullen we een voorbeeldfunctie en is het deontologisch kader onze leidraad. Werken bij het NICC betekent dat ook jij je verbindt tot het respecteren van deze centrale waarden.
- Je communiceert goed, zowel mondeling als schriftelijk.
- Je begeleidt partners op een transparante, integere en objectieve manier, je levert een gepersonaliseerde dienstverlening en onderhoudt constructieve contacten.
- Je hebt goede organisatorische vaardigheden.
- Je analyseert en beoordeelt informatie vakkundig.
- Je brengt kernelementen samen tot een relevante conclusie.
- Je bekijkt situaties vanuit niet voor de hand liggende perspectieven.
- Je bent een enthousiaste team player.
- Je werkt geëngageerd om de vastgelegde doelstellingen te behalen, je levert kwalitatief werk af, binnen de afgesproken termijnen.
- Je voert genomen beslissingen uit, met een constructief kritische geest.
- Je beschikt over zelfvertrouwen en de nodige zelfbeheersing om met stress om te gaan. Je gaat constructief om met feedback.
- Je bent flexibel, staat open voor veranderingen in functie van de noden van het NICC, je partners en je persoonlijke ontwikkeling.
- Je hebt een sterke wetenschappelijk nieuwsgierige geest en je streeft ernaar om op de hoogte te blijven van de vooruitgang binnen het domein van forensisch/criminologisch onderzoek.
De vaardigheden in het vet worden als zeer belangrijk voor de functie beschouwd.
4. AANBOD - Welk salaris en welke andere voordelen kunnen wij jou geven?
Statuut, salaris en anciënniteit
- Wetenschappelijk statuut: weddeschaal SW11. Je hebt minstens 2 jaar aantoonbare wetenschappelijke ervaring.
- Minimumstartsalaris is € 4.780 bruto per maand (aan de huidige index).
Deze verloning neemt toe met stijgende wetenschappelijke en/of geldelijke anciënniteit van de kandidaat. - Wetenschappelijke ervaring nuttig voor de functie, andere dan beschreven in artikel 7§2, 1° en 2°van het Koninklijk Besluit tot vaststelling van het statuut van het wetenschappelijk personeel van de federale wetenschappelijke instellingen1, kan in rekening gebracht worden als wetenschappelijke anciënniteit voor deze functie, met een maximum van 10 jaar.
1KB van 25 februari 2008 tot vaststelling van het statuut van het wetenschappelijk personeel van de federale wetenschappelijke instellingen (B.S. 07.04.08)
Andere voordelen
- Goede balans tussen werk en privé
- Flexibel uurrooster in een 38-urenweek
- Per volledig kalenderjaar 26 dagen jaarlijkse vakantie , maximum 12 dagen recuperatie en vrij tussen Kerst en Nieuwjaar
- Mogelijkheid tot het volgen van opleidingen (tijdens werkuren)
- Financiële voordelen
- Een maaltijdcheque per gepresteerde dag
- Gratis openbaar vervoer van je woonplaats naar je werk
- Automatische aansluiting bij de 2e pensioenpeiler voor contractuelen van de Federale Overheid
- Mogelijkheid tot het bekomen van een taalpremie
- Mogelijkheid tot aansluiten bij een hospitalisatieverzekering
- Mogelijkheid tot het verkrijgen van een fietsvergoeding
- Mogelijkheid tot het verkrijgen van een vergoeding voor telewerk
- Voordelen en kortingen via de aanbiedingen van de Benefits@Work-kaart
Ontdek alle informatie (extra premies en toelagen, ...) en voordelen over werken bij de federale overheid op de website van BOSA (https://bosa.belgium.be/nl/themas/werken-bij-de-overheid/verloning-en-voordelen).
5. TOELATINGSVOORWAARDEN - Naast een blanco strafblad, welke diploma’s komen in aanmerking en welke praktische ervaring wordt erkend?
- De kandidaten moeten op de uiterste inschrijvingsdatum (16/11/2025) ten minste houder zijn van ten minste één van de volgende diploma's: universitair onderwijs of hoger onderwijs van het lange type (2e cyclus: master, licentiaat, industrieel ingenieur, ingenieur); na een minimum van 4 jaar studie, uitgereikt door een Belgische universiteit of door één van de instellingen die ermee gelijkgesteld zijn krachtens de wetten op het toekennen van academische graden en het programma van de universitaire examens of door één van de examencommissies die voor het toekennen van de academische graden door de Regering zijn ingesteld.
- Je kan eveneens deelnemen indien je je diploma vroeger behaalde onder een andere benaming, die gelijkgesteld wordt met één van de vermelde diploma’s.
- Je kan deelnemen onder voorbehoud indien je
- je diploma hebt behaald in een ander land dan België. Heb je nog geen gelijkwaardigheidsattest van je diploma? Vraag het meteen op (relatief lange procedure) bij de Vlaamse Overheid (02/553.98.19). Dit gelijkwaardigheidsattest moet ten laatste op de dag van de indiensttreding aangeleverd worden.
- je diploma hebt behaald in een andere taal dan het Nederlands: afhankelijk van jouw situatie moet je een taalcertificaat behalen bij Homepage | Werkenvoor.be om je kennis van het Nederlands te bewijzen.
Een kopie van het diploma dient overhandigd te worden samen met de kandidatuur.
Een recent uittreksel uit het strafregister dient eveneens afgeleverd te worden.
6. VERLOOP VAN DE SELECTIE - Hoe selecteren wij de meest geschikte kandidaat?
Onderzoek van de kandidatuurstelling op basis van het ingediende dossier
De selectiecommissie beoordeelt de ingediende dossiers en bepaalt welke kandidaten ontvankelijk zijn. Zij beslist of de voorgelegde titels, verdiensten en ervaringen voldoen aan de eisen van het vastgestelde functieprofiel. Enkel de kandidaten die aan alle voorwaarden voldoen, worden uitgenodigd.
Hoorzitting (+/- 45 min.)
Tijdens de hoorzitting beoordelen we of uw gedrags- en technische vaardigheden aan onze eisen voldoen. We zullen ook uw motivatie, interesse en affiniteit met het werkgebied nagaan.
Aan het einde van de selectieprocedure wordt een groep geselecteerde kandidaten gevormd, zonder rangschikking. Elke kandidaat ontvangt een persoonlijke schriftelijke kennisgeving van de beslissing van de selectiecommissie.
De hoorzitting zal waarschijnlijk plaatsvinden op 15/12/2025, op het NICC, site BAC. De uitnodigingen met het exacte uur zullen verstuurd worden vanaf 28/11/2025.
7. HOE SOLLICITEREN - uiterste inschrijvingsdatum
Om in aanmerking te komen moet je sollicitatie ten laatste op de uiterste inschrijvingsdatum van 16/11/2025 ontvangen zijn door onze dienst Personeel & Organisatie, via pando@just.fgov.be.
Je wordt enkel toegelaten tot de selectie indien je het vereiste diploma én de vereiste relevante professionele ervaring hebt. Je sollicitatie:
- vermeldt je naam, voornaam, volledig adres, geboortedatum, rijksregisternummer, nationaliteit én de functie waarvoor je je kandidatuur indient,
- is vergezeld van een motivatiebrief,
- is vergezeld van een volledig en correct CV, inclusief vermelding van de relevante publicaties en eventuele wetenschappelijke (eind)werken,
- is vergezeld van een kopie van diploma(s), eventuele publicaties en wetenschappelijke werken,
- is vergezeld van een recent (minder dan 1 maand geleden gedateerd) en origineel door de gemeente uitgereikt uittreksel uit het strafregister,
- is desgevallend vergezeld van attesten om vroegere wetenschappelijke activiteiten te wettigen volgens het model op de website van het NICC: Werken bij het NICC | NICC.
Door het indienen van je kandidatuur verklaar je je uitdrukkelijk akkoord om, indien je uitgenodigd wordt, aanwezig te zijn op de hierboven vermelde data/datum.
Alle kandidaten ontvangen een ontvangstbevestiging van hun kandidatuur via e-mail.
Mensen met een handicap vragen we vriendelijk dit duidelijk te vermelden bij hun kandidatuurstelling en een attest van hun handicap toe te voegen, zodat wij de nodige aanpassingen aan de selectieprocedure kunnen voorzien.
8. BIJKOMENDE INFORMATIE - Wie contacteren voor bijkomende informatie?
- Over de jobinhoud?
Contacteer dan Luc ROBERT op Luc.Robert@just.fgov.be of op 02/243 46 82.
- Over het sollicitatieproces, verloning en voorwaarden?
Contacteer dan de dienst P&O via mail op pando@just.fgov.be.
9. IK BEN GESLAAGD!
Je krijgt van ons een uitnodiging om in dienst te treden. Indien je akkoord bent werven we je aan indien je op de datum van je indiensttreding als federaal personeelslid:
- Belg of burger van een lidstaat van de Europese Economische Ruimte of de Zwitserse Bondsstaat bent of burger van het Verenigd Koninkrijk EN in België verblijft van voor 31/12/2020 of Turks zijn en minstens 4 jaar in België wonen en werken;
- een gedrag hebt dat beantwoordt aan de kernwaarden en eisen van de functie;
- je geniet van de burgerlijke en politieke rechten;
- je je niet bevindt in een toestand van belangenconflict;
- je niet ontslagen bent geweest wegens dwingende reden, of ambtshalve ontslagen zijn geweest uit je ambt of afgezet te zijn geweest ten gevolge van een tuchtprocedure in de aanwervende federale dienst en dit te rekenen vanaf 3 jaar na de ontslagbeslissing of na de definitieve uitspraak van de tuchtstraf.
- En indien het geval, je aan de dienstplichtwetten hebt voldaan.
Administratieve en andere stappen voor je indiensttreding:
- Wij leggen je dossier voor aan de Inspecteur van Financiën
- Eenmaal je dossier is goedgekeurd
- Contacteren wij jou zodat jij van jouw kant de nodige stappen kan ondernemen om bij ons te kunnen starten.
- Zorgen wij ervoor dat je administratief dossier bij BOSA aangemaakt wordt en dat onder meer je arbeidscontract wordt opgesteld. Verder brengen we alles - denk aan werkplek, apparatuur en toegangen - in orde om je op de dag van aanwerving met open armen te ontvangen.
















